29.09.2011

Isingo(Yixing) arbatinukai.

Kinai turi patarlę – „Vanduo – arbatos motina, o arbatinukas – arbatos tėvas“. Iš tiesų, neužtenka vien geros arbatos lapų ir tyro vandens, kad paruoštume puikią arbatą. Reikalingas indas, kuriame idealioje aplinkoje jie susijungtų. Gerai arbatai reikalingas geras įrankis jai paruošti– arbatinukas. Tobuliausias arbatinukas – Isingo (Yixing) arbatinukas. Daug laiko praėjo, kol buvo sukurta ir ištobulinta arbatinuko konstrukcija, dar nemažai laiko praėjo, kol jis išpopuliarėjo ir galiausiai pasiekė Europą.
Pirmieji arbatinukai pasirodė dar Song dinastijos laikais X amžiuje, tačiau tikrojo populiarumo visos Kinijos mastu pasiekė Ming dinastijos laikais, kai išpopuliarėjo arbatos plikymas - XVI amžiuje. Nuo to laiko Isingo arbatinukai tapo labiausiai vertinamu arbatos paruošimo įrankiu visoje Kinijoje, o XVII kartu su kiniška arbata pasiekė ir Europą.
Isingo miestelis – rajono centras, į pietus nuo jo yra dvi nedideles kalvos Ding Šan (Ding Shan) ir Šu Šan (Shu Shan), tarp kurių yra miestelis Ding Šu Džen (Ding Shu Zhen), kuriame ir gimsta nuostabūs arbatinukai, nors ir vadinami ne pagal gamybos, o prekybos vietą – Isingo arbatinukais.
Jiems šlovę pelnę unikalios savybės – tai patys geriausi indai arbatai užplikyti. Ir ne veltui – ypatingas Isingo porėtasis molis lėtai aušta, jo porėtos šukės struktūros dėka arbata plikymo metu kvėpuoja, dėl to tampa sodresnio skonio ir aromatingesnė. Per amžius ištobulintos konstrukcijos ir formų dėka tai išties sandariausias, patogiausias ir gražiausias indas arbatai užplikyti pasaulyje.
Panašių į Isingo molį uolienų galima rasti visame pasaulyje, tačiau šis molis išsiskiria savo sudėtimi – jame daug geležies ir smėlio dalelių, kurios išdegus sukuria unikalią porėtą šukės struktūrą, susidedančią iš uždarų ir atvirų porų – tai ir suteikia Isingo arbatinukams galimybę “kvėpuoti” ir ilgai išlaikyti šilumą.
Isingo molis, dar vadinamas Zi Ša (Zi Sha) – tai bendrinis visų molio rūšių pavadinimas. Skiriamos trys pagrindinės šio molio rūšys:
· Zi Ša (Zi Sha)
· Ben Šan Lu Ša (Ben Shan Lu Sha) arba dar vadinama Lu Ni
· Džu Ša (Zhu Sha) arba Džu Ni (Zhu Ni).
Maišant šiuos molius, pridedant įvairių mineralinių ir augalinių priedų, degant skirtingose temperatūriniuose režimuose, gaunama ištisa vaivorykštė spalvų nuo beveik baltos iki juodos. Zi Ša molis turi daug kaolino, kuris dirbiniams suteikia gilų blizgesį ir leidžia išdegti aukštose iki 1250 laipsnių temperatūrose, kuriose įprastos molio rūšys suyra. Taip pat jis suteikia kietumo – nežiūrint trapumo, dirbiniai iš Zi Ša pasižymi dideliu kietumu.
Dar vienas skirtumas nuo mums įprastos keramikos – dauguma arbatinukų Isinge yra ne žiedžiami, o klijuojami molio „klijais“ iš molio juostų. Dėl to Isingo keramika sunkesnė ir tankesnė.
Šimtmečius Isingo meistrai kūrė naujas arbatinukų formas, dekoravimo būdus. Arbatinukas tapo ne tik įrankiu, bet sintetiniu meno kūriniu, kuriame vienas kita papildo skulptūra, tapyba, kaligrafija ir poezija.

Комментариев нет: